Dobry Brat

Język Polski Język Angielski
e-mail: biuro@stowarzyszeniedb.pl
telefon: 602-325-697
konto: 23 8342 0009 0003 9563 2000 0001

CONTACT

Dobry Brat 12
Osiek k/Skórcza
83-221 
tel. kom. 602-325-697

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Dzień dziecka

Słoneczny uśmiech dziecka


Co wybrać? Przejażdżkę na koniu czy na motocyklu? Obejrzeć śmigających po jeziorze zawodników na deskach windsurfingowych, czy może podziwiać panoramę Borów Tucholskich z wysokości 30 metrów? Skorzystać ze zjeżdżalni, czy z loterii? Czwartego czerwca uczestnicy Słonecznego Dnia Dziecka Niepełnosprawnego w Osieku mieli twardy orzech do zgryzienia. Na szczęście atrakcji wystarczyło dla wszystkich.

 

Wszystko zaczęło się w zeszłym roku. Pierwszy Dzień Dziecka Niepełnosprawnego odniósł wielki sukces, a zachęceni tym organizatorzy postanowili powołać do życia Stowarzyszenie Dobry Brat. Jego celem jest integracja dzieci niepełnosprawnych nie tylko podczas Dnia Dziecka, ale przez cały rok. W jej ramach Stowarzyszenie organizuje turnusy rehabilitacyjne, warsztaty artystyczne i akcje charytatywne na rzecz swoich podopiecznych. Istotnym elementem działalności Stowarzyszenia jest promocja idei odpowiedzialności społecznej, realizowana poprzez przekazywanie młodym ludziom (zwłaszcza działającym w SDB wolontariuszom) wrażliwości i odpowiedzialności za drugiego, słabszego człowieka.

 

Współorganizatorem SŁONECZNEGO DNIA DZIECKA NIEPEŁNOSPRAWNEGO OSIEK 2011 była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku i Centrum Rehabilitacyjno Rekreacyjne Dobry Brat w Osieku.

 

W organizacji Słonecznego Dnia Dziecka Niepełnosprawnego 2011 współuczestniczyła Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz liczni Sponsorzy i Patroni – honorowi i medialni. Czwartego czerwca do Osieka zjechało około 450 dzieci z trzech województw (pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego) pod opieką rodziców i opiekunów, by wziąć udział w imprezie, która oficjalnie zaczęła się w samo południe.

 

Uczestników powitała dyrektor Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego Dobry Brat, pani Kinga Pobłocka. Ciepłe słowa skierowali do widowni również Prezydent Starogardu Pan Edmund Stachowicz, Prezydent Torunia Michał Zaleski, ks. prałat Marek Rumiński, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku pan Zbigniew Kaczmarczyk. Ze swojej strony powitali wszystkich przedstawiciele władz samorządowych – Pełnomocnik Zarządu województwa Kujawsko Pomorskiego do spraw osób niepełnosprawnych Pani Maria Dreszer i wiceprzewodniczący sejmiku woj. pomorskiego Dariusz Męczykowski.

 

Po części oficjalnej nastąpiło to, na co czekały wszystkie dzieci – doskonała zabawa! A więc konkursy, loteria w łodzi pełnej niespodzianek, przejażdżki końmi biorącymi udział w programie hipoterapii, pokazy sprawności motocyklistów na ich wspaniałych maszynach, wizyta w wiosce indiańskiej, zjeżdżalnie, suchy basen, animacje ekologiczne, zawody w strzelaniu z łuku… Tego dnia w Osieku każdy mógł znaleźć coś dla siebie, tym bardziej, że pogoda dopisała i Słoneczny Dzień Dziecka był naprawdę słoneczny!

 

Na jeziorze Kałębie zakwitły dziesiątki kolorowych żagli – to żeglarze deskowi wystartowali w regatach, poprzedzonych prezentacją zawodników. Miłośnicy Indian mogli odwiedzić wioskę czerwonoskórych, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i uczestniczyć w ceremonii nadawania imienia przez wodza. Po powrocie z Dzikiego Zachodu uczestnicy gromadzili się na Placu Zabaw, wśród nadmuchiwanych zjeżdżalni, zamku, suchego basenu i stanowisk z piłkarzykami. Kolorowi klauni rozśmieszali wszystkich, malowali roześmiane buzie i rozdawali magiczne czerwone nosy.

 

Dzieci miały okazję obejrzenia z bliska motocykli i niezapomniane przeżycia jakim była przejażdżka stukonnym potworem.

 

Punktualnie o godzinie 15:00 z telebimów powitała uczestników Anna Dymna, która zaprosiła Gwiazdy na scenę przy plaży. I rzeczywiście – dla wszystkich dzieci zaśpiewali Renata Przemyk, Lukasz Zagrobelny i Maciej Miecznikowski, a z nimi – również finaliści Konkursu Piosenki Zaczarowanej im. Marka Grechuty z Krakowa. Wśród nich znaleźli się: Katarzyna Wachnik, Łukasz Baruch, Przemek Cackowski, Paulina Świeczkowska, Michał Wiśniewski, Sandra Chorąży i Agnieszka Rejtczak. W trakcie koncertu i po jego zakończeniu wykonawcy rozdawali chętnym autografy a dzieci robiły sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia.

 

Od godziny 17:00 swoje wozy bojowe udostępnili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie. Dali oni pokaz ratownictwa medycznego, a także zaprosili chętnych na przejażdżkę do nieba. Trzeba przyznać, że widok z trzydziestometrowego strażackiego podnośnika na panoramę Borów Tucholskich jest imponujący! Ale równie fascynujące są szczegóły dotyczące leśnej przyrody, a te można było poznać u źródła – u leśników z Dyrekcji Lasów Państwowych.


Po tak wyczerpującym programie uczestnikom Słonecznego Dnia Dziecka pozostawało już tylko udać się na gratisowy poczęstunek – dania z grilla, ciasta i desery lodowe oraz napoje chłodzące znakomicie gasiły głód i pragnienie.

 

Słoneczny Dzień Dziecka Niepełnosprawnego udał się znakomicie. Dzieci wybornie się bawiły, a organizatorzy serdecznie zapraszali wszystkich do Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego Dobry Brat na następną edycję imprezy – za rok. Do zobaczenia w Osieku!

 

Współorganizatorzy:


 

  

                             
Start About us Our Fabulous News Gallery Children's Day Sponsors Contact
© 2011 Stowarzyszenie Dobry Brat